Hamilelik döneminde balık yağı kullanımı

Bebeğin sağlıklı olarak dünyaya gelebilmesi için gebenin beslenmesine ve yaşam tarzına dikkat etmesi çok büyük önem taşır.

Bu beslenme düzeni içinde balık yağı içinde bulunan omega 3 yağ asidinin de hem hamilelik döneminde hem de emzirme döneminde yeterli miktarda alınması gereklidir. Ve maalesef balıklardan yeterli miktarda omega 3 alınamamaktadır. Bu nedenle gıda takviyeleri 

Peki neden? Sıklıkla duyduğumuz balık yağı hamilelik döneminde neden bu kadar ön planda?

Balık yağı içinde bulunan omega 3 yağ asidinin özellikle bebeğin sağlıklı gelişiminde önemli olan birçok rolü bulunuyor.

Bunlar;

Ø  Bebeğin beyin, göz ve sinir sistemi gelişimine yardımcı olur.(1)

o   Omega 3 yağ asidinin de içinde bulunan EPA ve DHA yağ asitleri asıl etkiyi gösteren kısımdır. DHA özellikle beyin gelişiminde etkili iken EPA da özellikle göz sağlığında çok önemli bir yere sahiptir.

Ø  Hamilelik sonrası depresyonun engellenmesine yardımcı olur.(2)

o   Özellikle Omega 3 yağ asidi içinde bulunan EPA yağ asidi depresyondan korunmada ön plana çıkmaktadır

Ø  Erken doğum riskinin önlenmesine yardımcı olur. (3)

o   Bir çalışma sonucuna göre Omega 3 tüketen hamilelerde erken doğum riski, omega 3 tüketmeyenlere göre 3 kat daha azdır.

Ø  Düşük doğum ağırlığının önlenmesine yardımcı olur.(4)

Ø  Bebeğin ileri ki dönemlerde astım ve alerjik rahatsızlıklardan korunmasına yardımcı olur.(5)

o   Yapılan bir çalışma göstermiştir ki hamilelik döneminde omega 3 kullanımı, çocuklar ilerleyen yaşlara geldiğinde astım görülme ihtimalini %60, alerjik astım görülme oranını %80 oranında azaltmıştır.

Tüm bu etkileri nedeni ile hamilelik döneminde doğru omega 3 kullanımı önemli bir noktadır.

Özellikle hamilelik döneminde kullanılan balık yağı ürünlerinin Omega 3 bakımından yeterli miktarda olması (400 – 1000 mg aralığında) ağır metal, civa ve kimyasal atık içermediğine dair onaylı olması gerekmektedir.

Bununla birlikte kullanılacak tüm gıda takviyelerinin şişe ambalajlarda değil de kutu içerisinde ve blister ambalajda olması özellikle ürünün temiz kalması ve bozulmaması (oksitlenmemesi)  açısından çok elzemdir. Çünkü şişe ambalajlarda her kullanımda ele birden fazla kapsül gelmektedir ve kullanılmayan diğer kapsüller kontamine olmuş bir şekilde yeniden şişe ambalaj içerisine konulmaktadır. Isı ve ışıktan yüksek düzeyde etkilenen şişe içerisinde zararlı bakterilerin oluşması için uygun bir ortam oluşur ve ürün aynı zamanda oksitlenerek bozulur. Bu nedenle gıda takviyelerininde ilaç kalitesinde sunularak blister ambalaja sahip olması en önemli kriterlerden biridir.

 

1)      Pediatrics. 2003 Jan;111(1):e39-44. Maternal supplementation with very-long-chain n-3 fatty acids during pregnancy and lactation augments children's IQ at 4 years of age. Helland IB1, Smith L, Saarem K, Saugstad OD, Drevon CA.

 

2)      Matern Fetal Neonatal Med. 2011 May ; 24(5): 680–686. Maternal omega-3 fatty acid supplementation and risk for perinatal maternal depression

 

3) BMJ. 2002 Feb 23;324(7335):447.  Low consumption of seafood in early pregnancy as a risk factor for preterm delivery: prospective cohort study., Olsen SF1, Secher NJ.

 

4) Eur J Clin Nutr. 2009 Mar;63(3):340-346. The effect of fish and omega-3 LCPUFA intake on low birth weight in Indian pregnant women.

 

5) Fish oil intake compared with olive oil intake in late pregnancy and asthma in the offspring: 16 y of registry-based follow-up from a randomized controlled trial.  Am. J. Clin. Nutr.  2008 Jul;88(1):167-75.